Tradíció és elhivatottság
A Lóska Ménes több mint három évtizede a legnagyobb és legeredményesebb kisbéri ménes tenyésztési-, turisztikai- és sporteredmények tekintetében egyaránt. Kimagasló érdemeink és egyedülálló, prémium kategóriás lovaink az alapos párosítási terveknek, gondos felnevelésnek, precíz felkészítésnek, sokoldalú kipróbálásnak, valamint a közös családi munkának köszönhetők.
A ménes története szorosan összefűződik a Lóska család életével, hiszen immáron a harmadik generáció veszi ki szerepét a minőségi, hazai értékeket támogató tenyésztői feladatokból. Alapítója, Lóska János a nyolcvanas évek elejétől kezdte felkutatni, megmenteni és regenerálni a fajtában megmaradt legértékesebb kancacsaládokat (Szikrázó, Maxim, Filou) és ménvonalakat (Ozora, Filou). Feleségével, Pálffy Andreával 1987-ben létrehozták a Lóska Ménes Sportegyesület elődjét, a Wesselényi Miklós Sport és Lótenyésztő Egyesületet, amely 1989-ben a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium által elismert első és egyetlen magánkézben lévő törzstenyészetté vált. A védett magyar lófajták közül kettőnek – köztük a kisbérinek – nincs állami fenntartója, így a Lóska Ménes az egyetlen, mely ménesi szinten, állami segítség nélkül látja el a fajta génmegőrzését és teljesítményvizsgálatát. 1987-ben megszületett a ménes alapító ménje, az Ozora-Árvácska II Álmos nevű törzsmén, aki ivadékai alapján máig a fajta legkiválóbb tenyészménje és akire a jelenlegi ménes legtöbb egyede visszavezethető. A tradicionális vonalak mellett olyan világhírű ménvonalak találhatók meg a ménesben, mint Habicht, Cor de la Bryere, Abdullah, Chilli Morning, Mytens vagy a derby nyerő Mayday xx. Jelenleg több mint 130 lóból álló ménesünk 80 kancát és 8 fedezőmént számlál. Tenyészetünk eddig közel 30 fedezőmént és számos törzskancát adott a fajtának.
Az évek során számos lovunk került külföldre sport, tenyésztés és szabadidős lovaglás céljára egyaránt (Anglia, Németország, Csehország, Belgium, Olaszország stb.).